Menu Zavrieť
Viac Zavrieť
MAJSTROVSTVÁ SVETA V HOKEJBALE 2019
Propagácia

Ja som Pacho!

24. 5. 2019 | Michal Runák
Ako vznikol maskot MS 2019 v Košiciach?

Keď organizátori majstrovstiev sveta v Košiciach oslovili pani Máriu Herodekovú na vytvorenie maskota, nevedela, že hokejbal je taký vážny šport. S takýmto úsmevným začiatkom napokon vznikol Pacho.

Viac už autorka loga Mária Herodeková, členka Bábkového divadla v Nitre, dnes už na dôchodku: "Nevdojak som si spomenula na chalanov z našej ulice, ktorí hrali hokej v teniskách, s malou loptičkou a bránky odložili vždy, keď išlo auto. V predstave sa mi vynoril šinter, zbojník a tak trochu rebel, ktorý hrá pre radosť z hry a z pohybu s túžbou zvíťaziť," začala pani Herodeková odhaľovať Pachov zrod a pôvod. "S úsmevom som si predstavila, že keby boli u nás známe hokejky pred sto rokmi, preháňali by handrovú loptičku aj šarvanci v krpcoch, opásaní detvianskymi opaskami? Len či by našli dajakú rovinku pri pasení oviec? (úsmev)."

Napokon však bola táto predstava zhmotnená a zrodil sa Pacho, oficiálny maskot MS 2019 v Košiciach. "Práve preto, že je to také úsmevné a zároveň slovenské, obliekla som nášmu maskotovi skrátený hokejbalový dres so širokými rukávmi na spôsob krojovej košele, akú nosia detvianski "holopupkáči" a obula slovenské krpce. Okolo detsky tučného bruška má ovinutý charakteristický opasok s dvoma prackami. Vlasy sú ryšavé, frajersky vyčesané dohora, prilbu odložil, je predsa rebel! (úsmev)," dodala p. Herodeková.

Koncepcia maskota sa rodila dlhšie, najskôr to organizátorov ťahalo k zvieratám, vylúčili vlka, medveďa aj rysa a zhodli sa na postavičke mladého chlapca, ktorý by mal byť milý a slovenský. "Hneď po prvej skici vyšiel z toho tento sympatický šuhajko," uzavrela Mária Herodeková, ktorá sa na tvorbe podieľala s generálnym sekretárom SHbÚ Júliusom Szárazom.

Maskot je teda veselý Detvanec s ohňom vo vlasoch, čo je charakteristika hokejbalu ako výbušného športu, má tradičné slovenské prvky - Detviansku košeľu ako dres, krpce a pastiersky opasok.  

Pacha budete môcť stretnúť na rôznych akciách aj mimo Steel Arény, samozrejme v dejisku MS sa bude pohybovať najviac. K dipozícii teda bude aj ako model v životnej veľkosti, teda ozajstný živý Pacho. Jeho podobizeň bude aj na kocke Steel Arény pri rôznych situáciách v zápase, a môžeme preuradiť, že stoja naozaj za to. O 3D model a vizualizácie sa postaral Ján Prachár.

Partneri